A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát.

Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.

A magyar Országgyűlés 2022. december 7-i ülésnapján elfogadta azt a határozatot, amelynek értelmében a Himnusz befejezésének 200. évfordulójára emlékezve – január 22-ét hivatalos állami emléknapként a Magyar Kultúra Napjának nyilvánította. A határozat szövege szerint az "Országgyűlés támogatja és szorgalmazza a Magyar Kultúra Napján kulturális rendezvények szervezését, amelyek megjelenítik Magyarország gazdag kulturális életét, a magyar kultúra megtartó erejét, valamint előmozdítják a nemzeti kulturális hagyományok megőrzését", illetve "[...] hangsúlyozza, hogy Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye a nemzeti összetartozás egyik fontos sarokköve, a több mint ezeréves magyar államiság nemzeti jelképe."

Erről a napról való megemlékezés ötletét Fasang Árpád zongoraművész vetette fel 1985-ben. Szavai szerint „ez a nap annak tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának. Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is”.

Az emléknapon a magyarság szerte a világban megemlékezik a magyar kulturális értékekről. Kiállításokat és koncerteket szerveznek, könyvbemutatókat, irodalmi esteket és színházi előadásokat tartanak.

200 éve születtek:

Madách Imre (1823-1864) költő, drámaíró

Petőfi Sándor (1823-1849) költő

Évfordulójukat ünnepeljük a következő hírességeknek:

100 évvel ezelőtt, 1923. február 6-án, Kőszegen, Lipovics Gyula néven megszületett Lóránt Gyula († Szaloniki, 1981. május 31.) labdarúgó, edző, az Aranycsapat tagja.

100 évvel ezelőtt, 1923. február 18-án, Budapesten megszületett Rátonyi Róbert († Budapest, 1992. október 8.) magyar színművész, rendező, műsorvezető.

200 évvel ezelőtt, 1823. március 3-án, Oláhpatakon megszületett id. Andrássy Gyula († Volosca, 1890. február 18.) arisztokrata, politikus, 1867. február 17. – 1871. november 14. között Magyarország miniszterelnöke, 1871. november 14. – 1879. október 2. között az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere.

100 évvel ezelőtt, 1923. augusztus 19-én, Szegeden megszületett Gera Zoltán († Budapest, 2014. november 7.), a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar színművész.

200 éve született

Ipolyi Arnold (1823-1886) rk. püspök, régész, művészettörténész