A sakk, mint képességfejlesztő eszköz a tanulás folyamatában

Régóra foglalkoztat a táblás játékok, rejtvények alkalmazásának lehetősége az oktatásban, tanításban. Előnyei szinte felsorolhatatlanok. Részképességeket fejleszt, motivál, kognitív és logikai képeségek fejlődnek úgy, hogy a gyermek  nem feladatként éli meg az adott tanyagot, hanem tapasztalásként izgalmas kihívásként.

Ebben a tanévben az iskola teret adott, hogy a Polgár Judit Sakkpalota módszerét bevezessük az egyik első osztályban. Így integráltan a matematika tantárgy keretében használhatjuk a képesség fejlesztő sakkot. Az első b osztályosok nem sakkozni tanulnak matematika órán, hanem a sakk :

• az általános képességfejlesztésre,
  • a logikus és kreatív gondolkodás elősegítésére,
  • a digitális korban szükséges algoritmikus gondolkodás erősítésére,
  • a problémamegoldó képesség fejlesztésére nyújt lehetőséget.

A gyermekek megismerik a sakk alapvető szabályait, a sakktáblát és feladatokat oldanak meg, szociális képességeik, feladat tudatok is fejlődik egyben, mellesleg sakkozni is megtanulnak.

Ezért nagy örömmel jelentkeztek szeptemberben Csabai Viktor bácsihoz sakkozni, hisz „ők már tudnak”.

Ennek a lelkesedésnek meg is lett az első szép eredménye. Gratulálunk Sipos Benettnek, aki  a Magyar Sakkszövetség  Tusi Kupáján a B korosztályban III. helyezést ért el.

Nagy Zoltánné