galéria

Október első hetében az Egyesült Államokból, Dallasból (Texas) érkeztek vendégek iskolánkba. Látogatásuknak több célja is volt: tanórákat látogattak, és aktívan bekapcsolódtak a pedagógiai munkába. Angol dalokat tanítottak a kisebbeknek, és közösen ajándékokat készítettek a nagyobbakkal, illetve a nyelvvizsgára készülő nyolcadikosoknak társalgási órákat tartottak. Részt vettek az aradi vértanúk emlékére rendezett iskolai megemlékezésen is.

Nyitott, kedves személyeket ismertünk meg bennük, akik nagy lelkesedéssel vetették bele magukat az iskolai élet forgatagába, és elismeréssel nyilatkoztak az országunkról, a kultúránkról és az iskolánkban folyó munkáról. Látogatásuk egész életre szóló élménnyel gazdagított bennünket.

Lintner Andrea

I really enjoyed talking with the American visitors. who arrived at the beginning of October. They were very kind and friendly. We asked a lot about the USA and about Texas. They said that our English is very good J,but I think we could do even better. It was so much fun to talk with real Americans.

Bence Szolnoki

We only had a short time to speak to them, but it was fun. We discussed a lot of topics such as natural disasters, school life, sports etc. We had questions and they had answers first, then we changed roles: they had questions and we had answers. They told us funny and serious stories. All of them were kind and friendly. American English is different from British English.

Tibor Földes

We met three people from Texas on Wednesday about two weeks ago. They were kind and nice so we could talk to them about anything. First we talked about what we like: sports, school subjects, TV shows, films. I said that my favourite sport was horse riding. To my surprise one of the ladies told me that she used to have a horse, but she has her not any more because it takes a lot of timet to clean the stable and to feed her.

We also talked about natural disasters. They said the Americans don’t worry about floods,  if necessary people are rescued. The Texans also said that they have tornados, but I can’t imagine how scary it can be. We also talked about dreams,high schools and the differences between Hungary and Texas.

They were the friendliest Americans I have ever met and I hope we’ll meet again.

Kata Csereklye

Two weeks ago we met some people from Texas who were very friendly and kind. We could have a conversation with them about their life. We talked about their flight to Hungary, about American football, hurricans and climate. They said, ’If you don’t like the weather here, just come and see ours in the US’. There are many hurricans so they have to build new houses and there are not enough workers. They said that they liked Hungary. Hungary is different from Texas, especially the weather.

They were very funny so we laughed a lot. We also took a few pictures together to remember this cool day. It was a great lesson and I hope we’ll have opportunities to talk to native speakers like them.

Lilla Bánáti

That Tuesday was special for me because  Ms Zakar, the headmistress asked me to translate for the American guests from Texas at RE lessons. I had a great time with them because they were very kind and we laughed a lot. We visited different classes at school: the 5th graders, the 7th graders and the 1st graders. During the day we sang songs and drew pictures. All in all we had a really good time with them and I hope they had a lucky flight back to the USA.

Ákos Jenei

picpicpicpicpicpicpicpicpic pic pic pic